Kredyt pod zastaw - Kredyt zastawiony depozytem

To rzadko spotykana forma pożyczki. Opłacalna gdy potrzebujesz dużej kwoty a nie masz wystarczającej zdolności kredytowej, za to masz oszczędności.

Z kredytu zabezpieczonego środkami zdeponowanymi na rachunkach depozytowych korzystają przede wszystkim inwestorzy. Scenariusz wnioskowania jest prosty, bo klient deklaruje że w momencie nie spłacania pożyczki bank będzie mógł zająć aktywa klienta. Dobrą stroną takiej formy kredytu jest fakt, że środki mogą być ulokowane na lokatach bankowych i innych bezpiecznych produktach oszczędnościowych. Bezpiecznych, czyli z gwarancją zwrotu kapitału. Nie zastawisz środków, które masz ulokowane w funduszach inwestycyjnych, szczególnie gdy w ich portfelu większość to akcje. Wszystko przez to, że bank musi mieć pewność, że odzyska to, co pożyczył.

Mimo, że scenariusz wnioskowania o kredyt zabezpieczony płynnymi aktywami jest oryginalny i cieszy się powodzeniem wśród klientów zamożnych, wzbudza on wiele wątpliwości instytucji nadzoru bankowego. Oczywiście kością niezgody jest fakt naciągania przez bank zdolności kredytowej klienta. Dlatego niewiele banków posiada w ofercie taką formę kredytu, a jeśli już to dostępna jest od spod lady i dla wybranych, lojalnych wobec banku klientów.

Kredyt jest tańszy w kosztach i co najważniejsze, klient po spłacie zaciągniętego zobowiązania zatrzymuje środki które przez cały okres kredytowania pracowały na odsetki. Nie trudno więc zauważyć, że taka forma pożyczki może być po prostu darmowym kredytem. Niestety, nie jest on dostępny dla wszystkich. Te banki, które w ukryciu proponują klientom podobną formę finansowania przeważnie wymagają środków zdeponowanych na rachunkach w danym banku w wysokości co najmniej 500 tys. zł. Co jeszcze bardziej zawęża grono odbiorców.

Mimo wszystko, jeśli posiadasz takie pieniądze, nie korzystasz z nich albo nie chcesz tego robić, posiadasz dobre relacje z własnym bankiem, zapytaj o indywidualny sposób wnioskowania o kredyt. Twój doradca na pewno zorientuje się, co bank może tobie zaproponować. Uwierz, że nie tylko ty odniesiesz korzyść z pożyczki zastawionej aktywami. Dla banku to gwarancja, że przez okres kredytowania nie skorzystasz z własnych oszczędności. Na pewno więc zostaną one pożyczone na większy procent. Taki, który w rezultacie sfinansuje dwie pożyczki – twoją i co najmniej jeszcze jednej osoby.

Powiązane treści:
    Pożyczka pod zastaw · Kredyt pod zastaw - Kredyt zastawiony depozytem