Pożyczki pod zastaw domu, mieszkania

Coraz częściej możemy spotkać się z ofertami banków zachęcających klientów do pożyczania pieniędzy pod zastaw domu lub mieszkania. Oczywiście taka forma uzyskiwania pieniędzy ma zarówno plusy i minusy.

Pożyczka pod zastaw domu lub mieszkania jest bardzo zbliżona do kredytu gotówkowego. Przy pożyczkach hipotecznych klient otrzymuje od banku pieniądze, które możne przeznaczyć na dowolnie wybrany przez siebie cel. Jednak najbardziej charakterystycznym elementem przy tej pożyczce jest konieczność ustanowienia zabezpieczenia w postaci nieruchomości.

Banki bardzo chętnie udzielają takich pożyczek. Przyczyną tego jest to, że nawet jeżeli pożyczkobiorca nie spłaci zobowiązania, to bank zaspokoi się z nieruchomości. W związku z tym że pożyczka pod zastaw nieruchomości jest dla banku bardzo opłacalna, okres spłaty takiego zobowiązania może być bardzo wydłużony, nawet do 35 lat. Dodatkowo bank jest skłonny pożyczyć pieniądze także bardzo tanio. Oprocentowanie jest tu jednak trochę wyższe niż w przypadku kredytów mieszkaniowych. Należy podkreślić też, że na pewno pożyczki pod zastaw nieruchomości są korzystniejsze od kredytów gotówkowych.

Procedury przyznawania pożyczek pod zastaw są bardzo uproszczone, niemniej jednak w przypadku gdy zabezpieczenie stanowi nieruchomość, trzeba liczyć się z większą ilością formalności.

Poza samym oprocentowaniem banki pobierają także prowizję. Czasem jest ona dość wysoka i może stanowić nawet 4% pożyczonej kwoty. Są jednak banki które oferują o wiele korzystniejsze rozwiązania, włącznie z całkowitą rezygnacją z prowizji. Niestety, ale również wysokie są koszty związane z ustanowieniem samego zabezpieczenia hipotecznego.

Należy się liczyć z tym, że pożyczka pod zastaw nieruchomości nie zostanie szybko przyznana. Powodem jest stosunkowo długi okres oczekiwania na wpis hipoteki do księgi wieczystej. Może on trwać nawet kilka miesięcy.

Warto mieć też na względzie konieczność wykupienia ubezpieczenia tymczasowego, którego wysokość wynosi około 1% w skali roku. Na tym niestety opłaty się nie kończą. Kolejnym kosztem jest wycena nieruchomości. Cena ta nie jest z góry ustalona. Jednak jeśli chcemy wycenić mieszkanie należy liczyć się, że koszty będą wynosić około 500 zł. W przypadku domu kwota ta będzie wyższa. Może sięgać nawet 1000zł.

Mimo tego, że pożyczka wydaje się kosztowna, to jednak stanowczo wygrywa z kredytem gotówkowym czy też samochodowym. Jednak ta forma nie jest już tak korzystna, jeśli chcemy pożyczyć kwotę niższą niż 20 000 zł.

Powiązane treści:
    Pożyczka pod zastaw · Pożyczki pod zastaw domu, mieszkania